WhatsApp ın Yaranma Hikayesi (Detaylı)

WhatsApp ın Yaranma Hikayesi

Küçük bir mesajlaşma uygulamasının iMessage, WeChat, Facebook Messenger, Snapchat, LINE, Kik Messenger, Kakao-Talk ve diğerleri gibi devleri kazanmasına yardımcı olan basit bir ilke – sadece 50 çalışandan oluşan bir kadroyla çalışırken.

Reklamsız! Oyun yok! Hile yok!
Whatsapp’ın geçmişinin duyulması gerekiyor, çünkü kurucuların kolejlerinden ayrılmalarına, bir ekip kurmalarına ve Facebook veya Google gibi bir devden tohum öncesi fon almalarına neden olan bir fikri olduğu olağan bir başlangıç ​​hikayesi gibi değil. WhatsApp, üniversite öğrencileri tarafından değil, otuzlu yaşlarında olan ve tanınmış bir şirkette istikrarlı bir işi olan insanlar tarafından kavramsallaştırıldı.

İnternet mesajlaşma uygulaması, gerçek bir ihtiyaç (telefon tabanlı iletişimin demokratikleştirilmesi) nedeniyle kavramsallaştırıldı ve başarılı oldu çünkü anında iletme bildirimleri ve şifreleme gibi ihtiyaçlar gibi ortaya çıkan hemen hemen her trendden yararlanabildi.

En iyi kısım?

On yıl sonra bile, şirket hala milyonlarca gelir elde ederken reklamsız, oyunsuz ve hile yok ilkesiyle övünüyor.

İşte WhatsApp’ın kavramsallaştırmasını, ilk WhatsApp iş modelini ve Facebook’u satın aldıktan sonraki yeni WhatsApp iş modelini açıklayan kısa bir tarihçesi.

Reklamcılık
İş modeli nedir ve nasıl geliştirilir?

00:00/00:00

İçindekiler gösterisi
WhatsApp’ı kim kurdu?
Brian Acton ve Jan Koum
Kaynak: Inc
Brian Acton ve Jan Koum, Yahoo!’daki işlerinden ayrıldıktan sonra 2009 yılında WhatsApp’ı kurdular.

Başlangıç ​​hikayesi, dünyayı dolaşmak için işlerini bırakmalarıyla başladı. Ancak kısa süre sonra birikimleri azalmaya başladı ve Facebook’ta bir iş başvurusunda bulunmak zorunda kaldılar ve bu da planladıkları gibi olmadı. Oldukça hayal kırıklığına uğradılar, ancak bu başarısızlık onları yeni bir yaşam yolculuğuna, WhatsApp’a başlamalarına neden oldu.

WhatsApp 1.0 – Whatsapp 2009’da Piyasaya Sürülüyor
Jan Koum, Ocak 2009’da bir iPhone satın aldı ve kısa süre sonra uygulama endüstrisinin potansiyelini birkaç aylık App Store’da fark etti. Kullanıcıların bireysel adlarının yanında durumları gösteren bir uygulama oluşturmak istedi. Koum, fikri Acton ile tartıştı ve ikisi de daha fazla içgörü için Alex Fishman’ı ziyaret etmeye başladı. Ancak bir iOS geliştiricisinin yardımı olmadan bu fikri yürütmek imkansızdı. Alex onları RentACoder.com’da bulduğu Rus geliştirici Igor Solomennikov ile tanıştırdı.

Yolculuğun başlangıcı sorunsuz değildi, ancak diğer birçok başarılı girişimci gibi yollarını açtılar. Koum, iOS uygulamasını geliştirmeyi başardı ve 24 Şubat 2009’da Kaliforniya’da ‘WhatsApp inc.’ şirketini kurdu.

Durum fikriyle uyumlu olan, daha çok ne var gibi geldiği için ona ‘WhatsApp’ adını verdi.

Fisherman da dahil olmak üzere bazı arkadaşlarına WhatsApp’ı tanıttı, ancak hiçbiri bundan hoşlanmadı. Ayrıca pilin bitmesi, uygulamanın çökmesi gibi sorunlar Koum’u o kadar hayal kırıklığına uğrattı ki tüm umudunu yitirdi ve yeni bir iş aramaya başladı. O zaman, Acton şunları söyleyerek cesaretlendirdi:

“Şimdi pes edersen aptallık edersin. Birkaç ay daha ver.”

Anında Bildirimler Eklentisi
Haziran 2009’da Apple, anında iletme bildirimleri güncellemesini başlattı. Bu güncellemenin arkasındaki amaç, kullanıcılara yüklü bir uygulamayı kullanmadıklarında hatırlatmaktı. Jan bu güncellemeden yararlandı ve bir kullanıcı uygulamadaki durumunu değiştirdiğinde arkadaşlarına push bildirimleri gönderen Whatsapp’ta bazı değişiklikler yaptı.

Fishman’ın Rus arkadaşları bunu eğlenceli buldular ve kendi yerlerini güncellemek ve arkadaşlarının her birine “Geç uyandım” veya “Konuşamıyorum, spor salonundayım” gibi durumlarla ping atmak için kullanmaya başladılar.

Kısa sürede bu özellik anlık mesajlaşma için bir kanal haline geldi ve kullanıcılar, sanki biri “Naber Karen?” diye mesaj gönderecekmiş gibi durumlar aracılığıyla birbirleriyle sohbet etmeye başladı. ve Karen durumunu değiştirerek cevap verecekti.

Jan, Santa Clara’daki kasaba evinde bu tesadüfi fırsatı fark etti ve kısa süre sonra durum uygulamasının işletim modelini internet tabanlı bir anlık mesajlaşma uygulamasına yükseltme ihtiyacını fark etti. Sürüm 2.0 böyle ortaya çıktı.

“Her zaman yanınızda olan bir cihazla dünyanın öbür ucundaki birine anında ulaşabilmek çok güçlüydü” – Jan Koum

WhatsApp 2.0
WhatsApp 2.0
Kaynak: Youtube
Anlık mesajlaşma uygulamasına olan talebi fark ettikten kısa bir süre sonra, WhatsApp 2.0 beta aşamasında piyasaya sürüldü. İnsanlar sadece bir telefon numarasıyla giriş yapma ve operatör SMS planları yerine interneti kullanarak kişilere mesaj gönderme fikrini sevdiler.

Blackberry’nin BBM’si gibi rakipler Blackberry’ye özel olduğundan ve Google’ın G-Talk ve Skype’ı başkalarıyla iletişim kurmak için benzersiz bir kimlik paylaşmanızı gerektirdiğinden, kullanıcılar bu tesadüfi konumlandırmayı ve çift kontrol mesajı alındı ​​özelliğini çok tercih etti. Bu, WhatsApp’ı yüksek fayda sağlayan bir uygulama haline getirdi ve kullanıcıları sadece birkaç ay içinde 250.000’e yükseldi.

Aynı sürüm 27 Ağustos 2009’da App Store’a gönderildi. Ancak bu sürüm, medya dosyalarını değil, yalnızca metinleri göndermekle sınırlıydı.

whatsapp ne zaman açıldı
Tohum Finansmanı
Brian Acton, beş eski Yahoo’yu ikna edene kadar WhatsApp ekibinin aktif bir üyesi değildi! arkadaşlar tohum finansmanına 250.000 dolar yatırım yapacaklar. Ekim 2009’daydı.

Bundan önce, Jan kendisine WhatsApp 2.0 sürümüyle gelene kadar aktif olarak çalışmak için başka bir başlangıç ​​fikri arıyordu ve yanıtladı:

“Çalışmak için İnternet’in tüm açık uçlu lütfuna sahiptiniz,”

Bu, WhatsApp için çok büyük bir destekti çünkü sadece iyi bir finansman sağlamakla kalmadı, aynı zamanda çok deneyimli bir kurucu ortak oldu.

“Bir şirket kurmak için yola çıkmadık. Biz sadece insanların kullandığı bir ürün yapmak istedik,” – Koum sahnede bir panel tartışması sırasında.

Brian Acton, 1 Kasım’da WhatsApp’a resmen katıldı.

Değer Önerisi

Beta aşaması sona ermiş ve uygulama Kasım 2009’da iPhone için App Store’a özel olarak yayınlanmıştır. Yurt içi ve hatta yurt dışı (ücretsiz) SMS göndermenin mükemmel bir alternatifi olarak öne çıkmıştır.

Uygulama başlatılır başlatılmaz, kurucu çift, iPhone kullanıcılarından, uygulamanın gelecekteki beklentilerini ve o sırada piyasa oyuncuları oldukları için Nokia ve BlackBerry için de piyasaya sürülüp sürülmediğini soran e-postalarla doldu.

Jan kısa süre sonra iki ay sonra piyasaya sürdükleri uygulamanın BlackBerry versiyonunu yapması için arkadaşlarından Chris Peiffer’ı tuttu.

Ama Chris, ABD’de yaşayan birçokları gibi, bir şüphesi vardı-

“İnsanların SMS’i var, değil mi?” O sordu.

2009’da bile, hemen hemen her mobil operatör tarafından SMS ve ücretsiz dakikalar için sabit ücretler teklif edildi ve ABD’deki insanların WhatsApp’a geçmesi için neredeyse hiçbir teşvik yoktu. Aslında ABD, Whatsapp için şu ana kadar en kötü performans gösteren pazar.

Ancak Koum ve Acton, bu uygulamayı, insanların metinlerinin gerçekten ölçüldüğü Avrupa ve Asya gibi ABD dışındaki dünyaya götürmeyi planlıyorlardı.

“Kokuyor. Yetmişlerden kalma bir faks makinesi gibi ölü bir teknoloji, orada taşıyıcılar için bir nakit inek gibi duruyor. ” – Jan ona söyledi

Chris’in hâlâ şüpheleri olsa da, göz kamaştırıcı kullanıcı artışından etkilenerek ekibe katıldı. Daha sonra, Symbian OS, Android ve Windows OS desteği iki yıl içinde eklendi.

whatsapp vs sms
WhatsApp sonunda SMS’in yerini almayı başardı
Ücretli Whatsapp Modeli
Ana çalışma, kurucuların bazı kabinleri kiraya verdiği Evelyn Ave’deki dönüştürülmüş bir depoda başladı. Personel, ucuz Ikea masalarında çalıştı ve ısınmak için battaniyeler giydi. Çok fazla maliyet tasarrufu sağladı.

Ayrıca, Koum ve Acton da ilk birkaç yıl ücretsiz çalıştı ve ilk günlerdeki tek yüksek maliyet, kullanıcılara doğrulama metinleri göndermekti. Bunu telafi etmek için, uygulama gelen yatırımlardan daha hızlı yayıldığı için iş modeli ücretli olarak değiştirildi (0,99 ABD doları).

Uygulamaya yeni bir fotoğraf gönderme özelliği eklendi ve uygulama ücretliyken bile kullanıcı sayısı hızla arttı. Bu yüzden çift, bir süre daha ödemeye devam etmeye karar verdi.

whatsapp maliyeti
kaynak: cultofmac
Sekoya Desteği
Jan & Brian aslında bir pazarlama ve basın hayranı değildi. Ana odak noktaları, WhatsApp 2011’de App Store’daki en iyi 20 uygulama arasında olduğu için 1 dolarlık ücretli modeliyle sürdürülebilir görünen ürünleriydi. Aslında, Jan’ın neden bu başarıdan övünmediği sorulduğunda, şöyle cevap verdi:

“Pazarlama ve basın tozu havaya kaldırır. Gözünüze çarpıyor ve ürüne odaklanmıyorsunuz.”

Kurucu çift, pazarlamanın yanı sıra, yatırım yapmakla ilgilenen VC’lerden gelen tüm toplantı taleplerini de ortadan kaldırıyordu. Çoğu risk sermayedarı nefret ettikleri reklamcılık iş modeline meyilli olduğundan, bunun bir kurtarma olduğuna inanıyorlardı.

whatsapp nasıl para kazanıyor
Bununla birlikte, Sequoia Capital’in ortağı Jim Goetz ısrarcıydı ve sadece bir konuşma yapmak için 8 ayını harcadı. Ona göre, girişimi öne çıkaran şey, şirketin zaten kurumlar vergisi ödüyor olmasıydı.

“Girişim kariyerimde bunu gördüğüm tek zaman” dedi.

Sonunda onlarla tanışmayı başardı ve stratejik bir danışman olma ve şirketin yüzde 15’inden fazlası için yaklaşık 8 milyon dolar yatırım yapma anlaşmasını önerdi. Ekip, reklam modellerini üzerlerine zorlamayacağına söz verdiği için kabul etti.

Sadece iki yıl sonra, Şubat 2013’te, kullanıcı sayısı şaşırtıcı bir şekilde 200 milyona yükseldi ve personel sayısı 50’ye yükseldi. Bu, Sequoia Capital’i ikinci bir finansman turu için davet eden kurucuları bunalttı ve yeni bir 50 milyon dolar daha elde etti ve girişime değer biçti. 1.5 milyar dolar.

Kurucular ayrıca işletim modelini, uygulamanın ilk yıl için ücretsiz olarak sunulduğu bir abonelik modeliyle değiştirdiler, ancak deneme sona erdikten sonra kullanıcılardan yıllık 1 dolarlık bir abonelik ücreti alındı.

whatsapp ücretsiz

Facebook Tarafından Satın Alma ve İş Modelindeki Değişim
Şubat 2014’te Facebook, Whatsapp’ı 19 milyar dolara satın aldı ve herkesi Whatsapp’ın böyle bir değerlemesini merak etmeye bıraktı. Buzzfeed News’e göre, Facebook

Whatsapp’ı veri analitiği uygulaması Onavo’yu kullanarak analiz ederken gelecekteki olası rakibi olarak düşündü. O zamanlar Facebook, mobil cihazlara öncelik veren bir şirket olma ve mesajlaşmayı temel bir hizmet haline getirme görevindeydi. Whatsapp, Facebook Messenger’ın en büyük rakibiydi ve hatta katılım oranı söz konusu olduğunda Facebook’un yan kuruluşunu geride bıraktı.

whatsapp fb mesajlaşma
Artık WhatsApp, Facebook’un hedef kitlesinin sınırlı ilgi havuzundan büyük bir pay aldı. Bu, WeChat, Kik, Line ve Viber gibi diğer mesajlaşma uygulamalarının yükselişiyle birlikte, WhatsApp’ı hem bir tehdit hem de Facebook’tan yararlanmak için bir fırsat olarak gösterdi.

Üstelik Facebook gibi reklam odaklı bir platform için WhatsApp ve verileri açılmayı bekleyen bir hazine sandığından başka bir şey değildi.

Bu nedenle satın alma.

Beklendiği gibi Facebook, mevcut WhatsApp iş modeline müdahale etti ve buna Facebook dokunuşunu ekledi. Başlangıçta, doğrulanmış telefon numarası, durum ve görüntü resmi ve WhatsApp kullanım sıklığı gibi veriler ana şirketle paylaşıldı. Ardından, daha iş dostu hale getirmek için özellikler eklendi.

WhatsApp for Business Uygulamasının Lansmanı
2017 yılında, WhatsApp’ın tamamen şifrelenmesinden ve hatta Windows ve Mac PC’ler için piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, özellikle işletmeler için tasarlanmış iş modeline yeni bir özellik eklendi. WhatsApp for Business uygulaması, işletmelerin WhatsApp’ta iş profillerini ücretsiz olarak oluşturmalarına olanak tanır. Uygulama, işletmelerin profillerine web sitelerine veya Facebook sayfalarına bağlantılar gibi önemli bağlantılar eklemesine, otomatik yanıtlayıcılar kurmasına ve hatta sabit hat numaralarını WhatsApp ile bağlama olanağı sağladı.

Bu ücretsiz uygulama, küçük ve orta ölçekli işletmeler için müşteri ilişkileri yönetimini geliştirmek için harika bir eklenti olduğunu kanıtladı ve milyonlarca kişi katıldı.

Şirket ayrıca, Hindistan’da birden fazla bankayla ortaklık yaptığı sırada WhatsApp ödemelerini başlattı ve WhatsApp üzerinden para göndermeyi bir metin göndermek kadar kolay hale getirdi.

Kuruculara veda
Şirket, Facebook’un emellerini yerine getirmek için daha fazla hareket ederken, Brian Acton, Eylül 2017’de kar amacı gütmeyen kendi Signal Foundation’da çalışmak üzere Facebook’tan ayrıldı, ardından Facebook ile veri gizliliği ve WhatsApp’ın iş modeli konusundaki tartışmalar arasında şirketten ayrılan Jan Koum geldi.

jan koum whatsapp’tan ayrılıyor
Mark Zuckerberg’in Jan Koum’a Cevabı
İlk Para Kazanma Eklentisinin Yayınlanması
iş API’si için whatsapp
WhatsApp for Business uygulamasının lansmanı, iyi planlanmış para kazanmanın yalnızca bir öncülüydü, ancak WhatsApp – WhatsApp for Business API’nin müdahaleci olmayan bir özelliğiydi.

WhatsApp for Business API, büyük işletmelerin platformun API’sini kendi teklifleriyle entegre etmelerine ve önemli ayrıntıları WhatsApp üzerinde otomatik olarak ileterek müşterilerine sorunsuz bir deneyim sunmalarına olanak tanır. Bu API, bankaların iletişim mesajları göndermesini, bilet rezervasyon uygulamalarının onay mesajları göndermesini ve diğer güvenli uygulamaların WhatsApp üzerinden OTP’leri bile göndermesini mümkün kıldı.

Üstelik WhatsApp’ın bu ücretli özelliği, WhatsApp pazarlamasının kapılarını açarak, onu en çok etkileşim oranına sahip pazarlama kanalı haline getirdi.

whatsapp API’si
İyi çalışan pilot programa birçok şirket katıldı ve şimdi WhatsApp, API’sini kullanmak için daha fazla şirketin gemiye alınmasında ortak olmak için üçüncü taraf şirketlerle ortaklık bile kurdu.

2020’lerde WhatsApp

Bir uygulamanın talebinin ve popülaritesinin asla sabit olmadığı bir dünyada, Brian Acton ve Jan Koum tekliflerini WhatsApp tarihi boyunca en üstte tutmayı başardılar; reklamsız stratejileri sayesinde. Sürekli reklamlarla sohbetleri keserek paranın peşinden koşmak yerine, bugün en önemli şey olan kullanıcının ilgisini ön planda tuttular.

Bugün 180 ülkede 1,5 milyardan fazla insan WhatsApp kullanıyor. Platform, hedef pazarının daha önce birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı SMS, MMS ve diğer eskimiş özellikleri zaten devraldı. Ve şimdi, Facebook’un işletmeleri dahil etme vizyonuyla, mobil operatörlerin bu özellikleri tamamen işe yaramaz hale gelebilir.

Zuckerberg, WhatsApp’ı iş piyasasında yeni bir düzeye taşımak için hiçbir taş bırakmıyor. Şirket, bir PC veya Mac’te kullanımını kolaylaştırmak için uygulamanın bir masaüstü sürümünü (WhatsApp Web) başlattı.
Bunun nasıl olduğunu görelim.

Devam Et, Bize Ne Düşündüğünü Söyle!
Bir şey mi kaçırdık? Haydi! WhatsApp Geçmişi ile ilgili yazımız hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından bize iletin.